फिफा विश्वकप फुटबल प्रतियोगिता कतारमा सुरु

काठमाडौं, ४ मंसिर । फिफा विश्वकप फुटबल प्रतियोगिता आइतबारदेखि कतारमा सुरु हुँदैछ । करिब ६० हजार दर्शक क्षमता भएको अल बायत स्टेडियममा उद्घाटन खेल हुनेछ । उद्घाटन खेलमा कतार र इक्वेडरबीच प्रतिस्पर्धा हुनेछ । समूह ‘ए’ मा रहेको कतार र इक्वेडरबीचको खेल नेपाली समय अनुसार आइतबार राति ९ः४५ बजेदेखि सुरु हुनेछ ।
कतार र इक्वेडर दुवै टोली उद्घाटन खेलमा जित निकाल्दै विश्वकपमा सुखद सुरुआत गर्ने योजनाका साथ मैदानमा उत्रनेछन् । मध्यपूर्वको मुस्लिम राष्ट्रमा पहिलो पटक आयोजना हुन लागेको विश्वकपको उद्घाटन खेलअघि औपचारिक उद्घाटन समारोह हुनेछ । आयोजक कतारको समूहमा नेदरल्याण्ड, इक्वेटर र सेनेगल छन् । विश्वकपमा ३२ राष्ट्रले प्रतिस्पर्धा गर्दैछन् । सहभागी राष्ट्रलाई आठ समूहमा विभाजन गरिएको छ । कतारका आठ वटा रङ्गशालामा आयोजना हुने विश्वकपको समूह ‘बि’मा इङ्ग्ल्यान्ड, इरान, अमेरिका र वेल्स छन् भने समूह ‘सि’मा अर्जेन्टिना, साउदी अरेबिया, मेक्सिको र पोल्याण्ड छन् ।
त्यस्तै समूह ‘डि’मा फ्रान्स, अष्ट्रेलिया, डेनमार्क र ट्युनिसिया छन् । समूह ‘इ’ मा स्पेन, कोस्टारिका, जर्मनी र जापान छन् । यसैगरी समूह ‘एफ’मा बेल्जियम, क्यानडा, मोरक्को र क्रोएसिया छन् भने समूह ‘जि’ मा ब्राजिल, सर्बिया, स्वीट्जरल्याण्ड र क्यामरुन छन् । समूह एचमा पोर्चुगल, घाना, उरुग्वे र दक्षिण कोरिया छन् । हरेक समूहका शीर्ष दुई टोलीले नकआउट चरणमा स्थान बनाउने छन् । विश्वपकपको फाइनल खेल आगामी पुस ३ गते हुनेछ ।
अन्ततः वर्षौंको तयारीपछि कतारले आफ्नै फ्यानहरूले घेरिएको घरेलु भूमिमा फिफा विश्वकपमा आफ्नो पहिलो खेल खेल्दैछ । जित निकाले कतारले विश्वकपमा पहिलो जित हात पार्दै इतिहास रच्नेछ । कतार एएफसी एसियन कप २०१९ च्याम्पियन पनि हो । वर्षौंको तयारीका बावजुद इक्वेडरविरुद्ध खेल्नु उनीहरुका लागि नयाँ चुनौती हुनेछ । इक्वेडरले अघिल्लो तीन संस्करणहरूमा भाग लिएको थियो । २००६ मा समूह चरण पार गरेको इक्वेइडर यस पटक अझ राम्रो प्रदर्शनको आसामा छ ।

कतारका खेलाडीहरुमा साद अलशीब, बोउलेम खाउखी, बसम अलरावी, अब्देलकरिम हसन, पेड्रो मिगुएल, अब्दुलअजीज हातम, हसन अलहायडोस, करिम बौदियाफ, होमाम अहमद, अल्मोज अली र अक्रम अफिफ रहेका छन ।
इक्वेडरका खेलाडीहरुमा अलेक्ज्याण्डर डोमिन्गुएज, रोबर्ट अर्बोलेडा, फेलिक्स टोरेस, पिएरो हिनकापी, पर्भिस इस्टुपिनान, जेगसन मेन्डेज, मोइसेस काइसेडो, गोन्जालो प्लाटा, जोसे सिफुएन्टेस, रोमारियो इबारा र एनर भ्यालेन्सिया रहेका छन ।
कतारले यसअघि तीन पटक इक्वेडरसँग मैत्रीपूर्ण खेल खेलेको थियो । सन् १९९६ मा पहिलो खेल १–१ र दोस्रो खेलमा २–१ गोलको बराबरी खेलेको थियो । २०१८ मा भएको तेस्रो खेलमा कतारले ४–३ ले जित्यो ।
खेल तथ्य
यसअघिका २१ विश्वकपमध्ये १३ मा आयोजकले सेमिफाइनलमा स्थान बनाएको छ ।कतारले फाइनलमा जापानलाई ३–१ ले हराएर २०१९ मा भएको आफ्नो पहिलो ठूलो महादेशीय प्रतियोगिता एसियन कप जितेको थियो । इक्वेडरले आफ्नो चौथो विश्वकपमा प्रतिस्पर्धा गर्नेछ – उनीहरूले यसअघि २००२, २००६ र २०१४ मा भाग लिएका थिए, यद्यपी यो पहिलो पटक हो कि उनीहरूको उद्घाटन खेल युरोप बाहिरको टोली समावेश हुनेछ । इक्वेडरको अहिलेसम्मको उत्कृष्ट नतिजा सन् २००६ मा थियो, उनीहरूले राउन्ड अफ १६ मा पुगेका थिए ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *